وبلاگ

برچسب ظریفی که  مشخصات و اطلاعاتی درباره کالچلا بر روی کالا چسبانده می‌شود لیبل میباشد.لیبل روی اجسام چسبانده می‌شود در حالی که موارد مشابه مانند “تگ” بر روی اجسام نصب می‌شوند که این مورد درباره‌ی همه‌ی اجسام امکان‌پذیر نمی‌ باشد.

انواه لیبل 

“Paper Label” یا لیبل کاغذی

لیبل کاغذی شامل انواع  لیبلِ مات – گلاسه – نیمه گلاسه در رنگ‌های مختلف به صورت معمولی و برچسبی عرضه می‌شود. محیط مصرف این نوع لیبل، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاه است.درسایزهای مختلف تولید و مصرف میشود و برای چاپ روی آن نیاز به ریبون میباشد

 “Transparent Label” یا لیبل بی رنگ و شفاف

قابل رؤیت بودن نوشته‌های روی آن از هردو سو است. عمده‌ی مصرف آن بر روی شیشه‌های اتومبیل و برخی از کارت‌های ضمانتی و برچسب‌های دارای کاربرد بر روی  شیشه‌ها می‌باشد.

“Thermal Label”  یا لیبل حراراتی

چاپ این نوع لیبل بدون ریبون و توسط حرارت انجام می‌شود. عمده‌ترین موارد استفاده‌ی از آن در ازمایشگاهها و ترازوها مورد استفاده در قنادی،تره بار و سوپر ماکتها میباشد

لیبل اموال “Asset Label”

یکی از ضخیم‌ ترین انواع لیبل می‌باشد و دارای مختصات “لیبل سکوریتی” هست

” Metal Label “ یا لیبل متال

 از مقاوم‌ترین نوع لیبل‌ها در برابر انواع پاک‌کننده‌ها است چون چاپ بر روی آن‌ها بیش‌تر با “ریبون رزین” انجام می‌شود. ضدخش و دارای قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرما (از 40- تا220+ درجه) می‌باشد و اکثراً در لوازم برقی و خودرو کاربرد دارد.

 “Back Metal Label “ یا لیبل پشت متال

“لیبل پشت متال”یکی از بالاترین قدرت‌های چسبندگی در میان لیبل‌ها را دارد. عمده‌ی مورد مصرف آن بر روی سطوح لغزان و روغنی است.

 “Void Label “ یا لیبل وید

این نوع لیبل، مقاومت زیادی در مقابل کش آمدن و گرما (تا 80 درجه) دارد. بیش‌تر به دو نوع: نقره‌ای و شطرنجی تقسیم می‌شود. قسمتی از نوع شطرنجی آن در هنگام جدا شدن از سطحی که به آن چسبانده شده روی سطح مذکور مانده و لیبل قابل استفاده‌ی مجدد نمی‌شود. در مدل نقره‌ای، با کندن آن از سطحی که به آن چسبانده شده کلمه‌ی VOID بر سطح، نقش می‌بندد و لیبل دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نیست. عمده‌ی مصرف آن در مباحث گارانتی است.

 “Security Label “ یا لیبل سکوریتی

کاربرد این لیبل به عنوان برچسب اموال و یا در موارد مرتبط با مباحث گارانتی می‌باشد. در صورت تلاش برای کندن آن، این لیبل مانند گچ خُرد می‌شود.

 ” Pvc Label “ لیبل پی وی سی

دارای دو نوع مات و براق است. عمده‌ی پایداری آن در برابر عوامل طبیعی از قبیل تابش آفتاب یا باد و باران می‌باشد. این لیبل نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد.

لیبل تایوک “Tywac Label”

از الیاف فشرده شده‌ی پارچه‌ ای ساخته می‌شود و در موارد مرتبط با خودرو به کار می‌رود.

رول پارچه ای “Fabric Roll”

این لیبل  در صنایع پوشاک کاربرد گسترده‌تری دارد و در آن از چسب استفاده نمی‌شود  و قابل شستشو میباشد

 (Tag Label) لیبل امنیتی – تگ لیبل

در حقیقت نوعی لیبل دزدگیر است! که مرتبط به نوعی سیستم مغناطیسی در محل مورد استفاده بوده و باعث جلوگیری از خروج غیر مجاز کالا یا اشیاء از محل مورد نظر می‌شود.

انواع ریبون صدور کارت

ریبون جزو مواد مصرفی پرینتر کارت به شمار می رود که برندهای مختلفی دارد .به طور کلی ریبونها در پنج نوع ریبون مشکی، ریبون رنگی، ریبون تک رنگ، ریبون هولوگرام و ریبون اسکرچ میباشند. انواع ریبون پرینتر چاپ کارت پی وی سی pvc ، ریبون پرینتر چاپ کارت پرسنلی و شناسایی

انواع دستگاه و ریبون صدور کارت(آنی کارت ) به شرح زیر میباشد

ریبون پرینتر فارگو Fargo

ریبون پرینتر هایتی Hiti

ریبون پرینتر مجیکارت Magicard

ریبون زبرا Zebra

ریبون اولیس Evolis

ریبون پوینت من Pointman

ریبون اسمارت Smart

ریبون هودو Hodoo

ریبون نیسکا Nisca

زمینه فعالیت ماشین اداری سپید

رول حرارتی:

۱-رول حرارتی فیش پرینتر در متراژ ۴۰-۴۵-۵۰-۵۵ متر چاپ مشکی و آبی

انواع رسید مشتری دستگاه های خودپرداز ncr-وینکور-هیوسانگ-کینگ تلر-بنکیت-grg(ساده و بلک مارک در متراژ۲۴۰ متر)

ژورنال حرارتی مورد استفاده در دستگاه خودپرداز در متراژ ۴۰ -۴۵-۵۰-۵۵

رول ترازو ۵۷و ۵۹ در متراژ ۲۰و۱۸متر

انواع رول پزشکی از قبیل ۴۹-۵۴-۵۶-۵۹-۱۰۸ میلیمتر در متراژ ۲۰ و ۱۸متر با کیفیت چاپ بالا

۲-لیبل

انواع لیبل کاغذی ،متال،حرارتی،pvc و تای وک

پرمصرف ترین لیبلهای کاغذی

۳۱*۲۱ سه ردیفه،۲۵*۳۵ تک و سه ردیفه،۴۵*۳۰ دو ردیفه،۵۱*۳۴ دوریفه

۶۰*۴۰ تک ردیفه،۸۰*۵۰ تک ردیفه،۹۰*۶۰ تک ردیفه،۱۰۰*۵۰تک ردیفه،۱۰۰*۸۰ تک ردیفه،۱۰۰*۱۰۰ تک ردیفه،۱۲۵*۹۵تک ردیفه،۱۵۰*۱۰۰ تک ردیفه

پر مصرف ترین لیبلهای متال

۳۱*۲۱ متال سه ردیفه-۳۵*۲۵متال سه  ردیفه-۵۰*۲۵متال سه  ردیفه-۸۰*۵۰ متال تک ردیفه

پرمصرف ترین لیبلهای حرارتی

لیبل ترازو ۵۰*۴۰،لیبل ترازو ۶۰*۴۰ ،لیبل ۳۵*۲۵ حرارتی،لیبل ۳۵*۲۵ حرارتی کم چسب (ریمو) آزمایشگاهی

پرمصرفترین لیبلهای pvc

لیبل ۳۵*۲۵ pvc سه ردیفه-۵۱*۳۴ pvc دوردیفه-۱۵۰*۱۰۰ pvc

۳-ریبون

انواع ریبون وکس ،وکس رزین و رزین در سایزهای ۶سانت،۸سانت،۱۱سانت و۱۶سانت  در متراژ ۷۵ متر و ۳۰۰ متر

انواع ریبون دستگاه پرینتر سوزنی وatm

انواع ریبون صدور کارت (آنی کارت) اوولیس،فارگو،اسمارت،hiti

۴-انواع کارتریج

انواع کارتریج لیزری و‌جوهری برندهاhp,canonسامسونگ،اپسون،برادر

تاریخچه رول حرارتی

کاغذ حرارتی نوعی کاغذ مرغوب ویژه است که با یک ماده شیمیایی (که در گذشته معمولاً شامل بیسفنول ای بود) پوشانده می‌شود. هنگامی که این پوشش در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد. این کاغذ در چاپ حرارتیبه‌ویژه برای دستگاه‌های ارزان و سبک مانند صندوق و کارت‌خوان پردازه به کار می‌رود.

سطح کاغذ با مخلوط جامدی از رنگ و آرایه مناسب پوشانده می‌شود. این آرایه ترکیبی از موادی با رنگ متغیر مانند فلوئوران است. هنگامی که آرایه تا بالاتر از دمای ذوب خود گرما ببیند، رنگ با اسید واکنش نشان می‌دهد و از حالت بی‌رنگ به شکل رنگی تغییر می‌یابد. این تغییر مدتی پایدار می‌ماند تا این که آرایه دوباره به شکل جامد خود بازگردد. معمولاً اسید واکنش دهنده در کاغذ حرارتی، بیسفنول ای (ماده شیمیایی که در ساخت باطری پلاستیکی برای نگهداری نوشیدنیها  و شیر کودکان مورد استفاده قرار میگیرد) است.

معمولاً پوشش در معرض گرما به رنگ سیاه در می‌آید؛ ولی گاهی آبی و قرمز نیز به کار می‌روند.

معمولاً رنگ پوشش داده شده رول کاغذ حرارتی وقتی در معرض حرارت قرار گیرد رنگ آن به سیاه تبدیل میشود ولی میتواند به رنگهای دیگری مانند آبی یا قرمز تبدیل شود.

کاغذهای رنگی بوسیله شرکت فوجی معرفی شدند. سیستم مورد استفاده در آنها اتو کروم بود

بهداشت و نگرانی‌های زیست‌محیطیویرایش

برخی از کاغذهای حرارتی پوشانده می‌شوند با BPA، یک ماده شیمیایی که برای غدد درون ریز مضر محسوب می‌شود.این ماده می‌تواند کاغذ بازیافتی را آلوده کند. (از طریق مخلوط شدن با کاغذ غیر حرارتی معمولی در طی فرایند بازیافت کاغذ) BPA می‌تواند به آسانی به مقدار کم به پوست انتقال یابد: ماده شیمیایی بیسفنول آ (BPA) برای پوشش‌های کاغذ حرارتی به دلیل ویژگی ثبات و مقاومت در برابر حرارت آن استفاده می‌شود. این مورد چاپ بدون جوهر را در رسیدهای صندوق پول نقد، ممکن می‌سازد. افرادی که اغلب اوقات با رسیدهای پوشش داده شده با BPA در تماس هستند، دارای سطح بالاتری از BPA در بدنشان نسبت به افرادی هستند که تماس متوسط دارند؛ بنابراین نیویورک، شهرستان Suffolk قطعنامه‌ای را برای ممنوعیت استفاده BPA در رسیدهای کاغذ حرارتی، امضا کرد. نقض این قانون جدید، «قانون لغو خرید امن تر»، شامل یک جریمه۵۰۰ دلاری است. این قانون از تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۴ اجرایی شد.کاغذ حرارتی کاربردهای زیادی دارد. از جمله فیش پرینترهای صندوق فروشگاهیب

منبع حرارتی نزدیک کاغذ حرارتی، رنگ آن را تغییر می‌دهد.

رول کاغذ برای دستگاه فکس حرارتی

کاغذ حرارتی نوعی کاغذ مرغوب ویژه است که با یک ماده شیمیایی (که در گذشته معمولاً شامل بیسفنول ای بود) پوشانده می‌شود. هنگامی که این پوشش در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد. این کاغذ در چاپ حرارتیبه‌ویژه برای دستگاه‌های ارزان و سبک مانند صندوق و کارت‌خوان پردازه به کار می‌رود.

سطح کاغذ با مخلوط جامدی از رنگ و آرایه مناسب پوشانده می‌شود. این آرایه ترکیبی از موادی با رنگ متغیر مانند فلوئوران است. هنگامی که آرایه تا بالاتر از دمای ذوب خود گرما ببیند، رنگ با اسید واکنش نشان می‌دهد و از حالت بی‌رنگ به شکل رنگی تغییر می‌یابد. این تغییر مدتی پایدار می‌ماند تا این که آرایه دوباره به شکل جامد خود بازگردد. معمولاً اسید واکنش دهنده در کاغذ حرارتی، بیسفنول ای است.

معمولاً پوشش در معرض گرما به رنگ سیاه در می‌آید؛ ولی گاهی آبی و قرمز نیز به کار می‌روند.

معمولاً رنگ پوشش داده شده رول کاغذ حرارتی وقتی در معرض حرارت قرار گیرد رنگ آن به سیاه تبدیل میشود ولی میتواند به رنگهای دیگری مانند آبی یا قرمز تبدیل شود.

کاغذهای رنگی بوسیله شرکت فوجی معرفی شدند. سیستم مورد استفاده در آنها اتو کروم بود.[۱]

بهداشت و نگرانی‌های زیست‌محیطیویرایش

برخی از کاغذهای حرارتی پوشانده می‌شوند با BPA، یک ماده شیمیایی که برای غدد درون ریز مضر محسوب می‌شود. این ماده می‌تواند کاغذ بازیافتی را آلوده کند. (از طریق مخلوط شدن با کاغذ غیر حرارتی معمولی در طی فرایند بازیافت کاغذ)BPA می‌تواند به آسانی به مقدار کم به پوست انتقال یابد: ماده شیمیایی بیسفنول آ (BPA) برای پوشش‌های کاغذ حرارتی به دلیل ویژگی ثبات و مقاومت در برابر حرارت آن استفاده می‌شود. این مورد چاپ بدون جوهر را در رسیدهای صندوق پول نقد، ممکن می‌سازد. افرادی که اغلب اوقات با رسیدهای پوشش داده شده با BPA در تماس هستند، دارای سطح بالاتری از BPA در بدنشان نسبت به افرادی هستند که تماس متوسط دارند؛ بنابراین نیویورک، شهرستان Suffolk قطعنامه‌ای را برای ممنوعیت استفاده BPA در رسیدهای کاغذ حرارتی، امضا کرد. نقض این قانون جدید، «قانون لغو خرید امن تر»، شامل یک جریمه۵۰۰ دلاری است. این قانون از تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۴ اجرایی شد.کاغذ حرارتی کاربردهای زیادی دارد. از جمله فیش پرینترهای صندوق فروشگاهی بعنوان فاکتور استفاده میشود

انواع رسید مشتری ATM

انواع رسید مشتری به شرح زیر میباشد

۱- هیوسانگ:عرض کاغذ ۷۹میلمیتر طول.طول کاغذ۲۰۰-۲۴۰متر. حرارت رو.مغزی ۲۵ .بلک مارک و ساده

۲-وینکور:عرض کاغذ۷۹میلیمتر.طول کاغذ ۲۰۰-۲۴۰متر.حرارت رو.مغزی ۱۷ میلیمتر .بلک مارک و ساده

۳-GRG:عرض کاغذ ۷۹میلیمتر.طول کاغذ ۲۰۰-۲۴۰متر.حرارت رو.مغزی ۲۵میلیمتر.بلک مارک وساده

۴-NCR:عرض کاغذ ۷۹میلیمتر.طول کاغذ ۲۰۰-۲۴۰متر.حرارت زیر.مغزی ۱۷میلیمتر.بلک مارک و ساده

رسید مشتری چاپ دار و ساده میباشند

اگر مدل دستگاه atm را نمیدانید با اندازه گیری مغزی  پلاستیکی ،عرض کاغذ و‌مشخص نمودن حرارت رو یا زیر بود میتوانید مدل دستگاه را مشخص نمود

فیش پرینتر

 

این پرینتر ها با ایجاد حرارت روی رول کاغذ مخصوص، عمل چاپ را انجام می دهند که آنها را بی نیاز از هرگونه جوهر ، تونر و ریبون می کند.

از فیش پرینتر اکثرا در رستوران یا فروشگاههای زنجیره ای مورد استفاده قرار میگیرد.علت استفاده اژ این نوع پرینتر سرعت چاپ و دریافت بالا اطلاعات  از سیستم یا صندوق فروشگاهی میباشد.

طریقه چاپ فیش پرینتر به این صورت است که اطلاعات به  پرینتر داده میشود و توسط هد (که به شکل یه نوار باریک و‌مشکی رنگ میباشد) بر روی رول حرارتی بوسیله حرارت ایجاد شده توسط هد چاپ میکند

ریبون

ریبون آغشته به جوهر است که می توانیم با استفاده از حرارت آن بر روی کارت یا برچسب متن یا مشخصات چاپ نماییم

ریبون دارای چند دسته کلی میباشد

۱-ریبون لیبل  :ریبون لیبل جهت چاپ بر روی انواع لیبل مورد استفاده است که در عرضهای۴سانت،۶سانت،۸سانت،۱۱سانت و ۱۶ سانت و طول ۷۵و۳۰۰متر دربازار موجود میباشد و از لحاظ کیفیت به به ۳دسته وکس (مورد استفاده در لیبل کاغذی و ماندگاری متوسط ) ،وکس رزین (مورد استفاده در لیبل کاغذی و‌pvc  و ماندگاری بالاتر و مقاوم دربرابررطوبت ) و رزین (مورد استفاده در لیبل pvc ومتال که بهترین ریبون موجود دربازار میباشد)تقسیم میشوند.ریبونهای لیبل به رنگ مشکی میباشد ولی ریبون درسایز۳۰۰*۱۱۰ وکس رزین در رنگهای آبی ،قرمز وسبز موجود میباشند

۲-ریبون دستگاه سوزنی:جنس نوار ریبون از نمد که آغشته به جوهر میباشد.اکثرا بانکها مورد استفاده قرار میگیرد

۳-ریبون صدور کارت:به طور کلی این ریبون به دوسته چاپ مشکی و رنگی تقسیم میشود

در برخی دستگاهها و برندهای موجود ریبون مشکی و رنگی  با لایه محافظ بر روی کارت چاپ میگردد ولی اکثرا بدون لایه محافظ مورد استفاده قرار میگیرد که باعث میشود مقاومت چاپ برروی کارت نسبت به ریبونهای با قابلیت چاپ بالایه محافظ پایین باشد و متن جاپ شده با رطوبت و گرما از روی کارت پاک شود

لیبل

لیبل یک تکه کاغذ،پلیمر،پارچه یا فلز می باشد که می توان اطلاعاتی را در رابطه با محصول،آدرس،اسم و مشخصات فنی بر روی آن چاپ کرد که به ۴دسته کلی کاغذی،حرارتی،متال و pvc تقسیم میشوند

لیبل کاغذی:پر مصرف ترین لیبل موجود در بازار که از جنس کاغذ  میباشد.موارد استفاده ازالان بیشتر در پوشاک،بسته بندی مواد غذایی و جهت ثبت آدرس گیرنده پ فرستنده فروشگاههای اینترنتی میباشد.برای چاپ توضحیات برروی لیبل کاغذی میبایست از ریبون استفاده کرد

لیبل حرارتی:لیبلی است که بوسیله حرارتی دستگاه لیبل پرینتر بر روی لیبل وارد میکند متن تعیین شده چاپ میشد .که اکثرا مورد استفاده در آزمایشگاهها، دارو خانه ها و ترازوها میادین تره بار یا سوپر پروئین و قنادیها میباشد

لیبل pvc: جنس لیبل از پلاستیک میباشد که نسبت لیبل کاغذی از چسب بیشتر و مقامت بالاتری برخوردار است که این امر باعث شده در صنایع و اقلامی مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به چسبندگی و مقامت بیشتری دارد مانند صنایع چوب وصنایع چرم که میباشد از ریبون خاص یعنی ریبون وکس رزین یا رزین برای چاپ مورد استفاده قرار گیرد

لیبل متال :میتوان گفت لیبل متال بالاترین سطح مقاومت و چسبدگی را بین انواع لیبل را دارد که در مقابل رطوبت هم مقاوم است و در صنایع خودرو سازی و قطعات خودرو مورد استفاده قرار میگیرد،ازلیبل متال بعنوان لیبل اموال هم مورد استفاده قرار میگیرد

رول حرارتی

رول حرارتی ، به کاغذ های رولی اطلاق می گردد که با انتقال حرارت از دستگاه های پرینتر چاپ می گردند ، ضخامت رول کاغذ حرارتی بسیار کم بوده و در متراژ های 20 الی 60 متر در مدل های گوناگون تولید می گردد ، کاغذ حرارتی به چند رولی تقسیم می گردد که شامل کاغذ حرارتی 54 که به صورت رایج جهت استفاده در پوز های بانکی و ترازوی دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد ، کاغذ حرارتی 57 گروه دوم کاغذ حرارتی می باشد که برای استفاده در پرینتر ترازو و صندوق فروشگاهی های ecr مورد استفاده قرار می گیرد و گروه سوم رول حرارتی 80 می باشد که به رول کاغذ 8 سانتی نیز معرفی می گردد و تنها در فیش پرینتر ها در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد که کیفیت رول های ذکر شده به دلیل تنوع شرکت های تولید رول کاغذ بسیار متنوع بوده و یکی از بهترین کاغذ حرارتی مختص شرکت هانسول کره می باشد که به دلیل کیفیت بی نظیر کاغذ هد پرینتر ها به هیچ عنوان دچار آسیب از جانب کاغذ حرارتی نمی گردد گروه چهارم رسید مشتری دستگاهATM میباشد که مورد استفاده بانکهاست.دسته دیگر که رول حرارتی ۱۱۰ میلیمتر  میباشد که در ازمایشگاههای تعیین کیفیت محصولات و مراکز سنج شنوایی مورد استفاده قرار میگیرد

0
X